Reza Talebi:

راهکاری برای ایجاد توجه و تمرکز نگاه و هدایت آن :

برای برقراری تماس چشمی، دستور))به من نگاه کن(( را به کار ببرید، قبل از آن بهتر است مطمئن شوید که

کودک درست نشستن و توجه کردن را به طور مناسب آموخته است.

گام 1 : کودک روی یک صندلی روبروی شما بنشیند.

گام 2 : دستور))به من نگاه کن(( را هر 5 تا 14 ثانیه تکرار کنید.

گام 3 : با هر بار نگاه کردن صحیح کودک، او را با جایزه یا غذا تشویق کنید. پاسخ صحیح هنگامی روی می دهد

که 2 ثانیه بعد از دستور شما، به مدت یک ثانیه به چشمان شما نگاه کند. به طور واضح برای کودک روشن کنید که

به خاطر دادن پاسخ کافی و نگاه کردن به شما، به او جایزه می دهید.

گام 0 : اگر کودک به صورت شما توجه دیداری نداشته باشد، در حدود 2 ثانیه وقفه ایجاد کنید. بعد حدود 5 ثانیه

به طور پیوسته به او نگاه کنید و سپس آن دستور را دوباره تکرار کنید.

گام 5 : وقتی شما می گویید))به من نگاه کن(( بعضی از بچه ها نمی خواهند به شما نگاه کنند. بنابراین شما

باید پاسخ را هدایت کنید. شما می توانید تماس چشمی را با نگه داشتن تکهای غذا )یا هر چیز دیگری که مورد

توجه قرار می گیرد( ایجاد کنید. به این صورت که شیء مورد نظر را در مسیر مستقیمی بین چشم های کودک و

چشم های خودتان نگه دارید و مانند زمانی که به او دستور می دهید توجه او را هدایت کنید. سپس دستور (به

من نگاه کن) را تکرار کنید و همزمان راهنمایی و هدایت را نیز ارائه دهید.

گام 6 : هنگامی که تماس چشمی به فاصله 2 ثانیه و طی 14 بار درخواست مکرر برقرار شد، سعی کنید به

تدریج و به طور مرتب راهنمایی را کاهش داده و حرکات دست که برای جلب توجه به کار می رود را به تدریج و طی در خواست های متوالی کم کنید. برای افزایش زمان برقراری تماس چشمی و استمرار آن به تدریج مشوق را به تأخیر بیندازید یعنی طول مدت زمانی که بچه باید به چشمان شما نگاه کند را افزایش دهید و سپس پاداش را به او

بدهید. قبل از اینکه به او پاداش بدهید آرام آرام تا 2 بشمارید، سپس تا 3 ، تا 5 و . تا جای که او به تدریج یاد

بگیرد که مدت زمان بیشتری به شما نگاه کند.

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین وبلاگ ها

آخرین جستجو ها